Ochotnicza Straż Pożarna w Przyczynie Górnej została zorganizowana na przełomie lat 40-50-tych. Sprzęt do dzisiaj przechowywany jest w małym budynku poniemieckim na początku wsi. Niestety brak jest informacji o działalności Straży Pożarnej z początków jej istnienia. Najstarsze informacje jakie można odnaleźć to dokumenty z 1978r. ,z których można sie dowiedzieć,że prezesem OSP w Przyczynie Górnej był Jan Mickiewicz, a naczelnikiem Sylwester Karbowski. W 1980r. Ochotnicza Straż Pożarna składała się z  21 strażaków.
   Straż Pożarna w latach 90-tych odnosiła spore sukcesy. Młodzieżowe drużyny strażackie pod opieką pani Grażyny Grys mogą się poszczyć wysokim II (dziewczęta) i III (chłopcy) miejscem w wojewódzkich zawodach sportowo-pożarniczych w Słubicach (2005r.) , jak rónież zdobyciem I miejsca w gminnych zawodach sportowo-strażackich we Wschowie (2005r.).
   Obecnie młodzieżowe drużyny (chłopców i dziewcząt) liczą 23 członków.  Funkcję Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Przyczynie Górnej pełni sołtys Ryszard Grys a naczelnikiem jest Sławomir Wojtkowiak.
   Honorowymi członkami Ochotniczej Straży Pożarnej w Przyczynie Górnej są: Michał Zieniewicz, Roman Marynowski i Jan Mickiewicz.© by C&C