III Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych ATENY 2011

  DOMINIKA BIAŁA, mieszkanka Przyczyny Górnej, uczennica Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Wschowie(jedyna z Oddziału Regionalnego - lubuskie) w dniach 18 czerwca – 5 lipca 2011r. wzięła udział w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Atenach. Zawodniczka startowała w swojej ulubionej dyscyplinie Badmintona. Zdobyła w swojej grupie sprawnościowej trzy medale: złoto – w singlu, złoto – w deblu oraz srebro – w deblu mieszanym.
    Dla Dominiki czas spędzony w Grecji to nie tylko sportowe zmagania ale również wycieczki, zabawa, nowe znajomości.  Swoimi wrażeniami tak oto dzieliła się medalistka po powrocie do kraju: "Tego wyjazdu na pewno nie zapomnę. Było ciężko, zdobyć te medale ale warto było. Jestem dumna, że mogłam reprezentować swoją szkołę a właściwie swój kraj. Sukces jest ważny ale wrażenia z pobytu, aż dech zapiera, żal było wyjeżdżać. Nie miałam pojęcia, że będzie tak fajnie. Ze wszystkimi bardzo mocno zaprzyjaźniłam się, dlatego czas pożegnania był bardzo ciężki. Poznałam Pawła…? Będę tęsknić za nowymi przyjaciółmi".
    Były to trzynaste igrzyska letnie, po raz drugi to wydarzenie miało miejsce w Europie. W Igrzyskach uczestniczyło 40 tyś. osób, wśród nich 7,5 tyś. sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z ponad 170 krajów, 2,5 tyś. trenerów oraz 3 tys. sędziów. W sprawnym przeprowadzeniu zawodów pomagało 25 tyś.  wolontariuszy.
    Rywalizacja sportowa odbywała się na 30 obiektach. Ceremonia otwarcia odbyła się na zabytkowym stadionie Panathinaikon, który był areną pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w 1896r. Sportowcy mieszkali w kilku miejscach i hotelach w tym w dwóch wioskach olimpijskich – Aghios Andreas i Nea Makri Marathonas. Przed igrzyskami w ramach programu Host Town, sportowców gościły miasta lub wyspy, ze wszystkich regionów Grecji. Była to świetna okazja dla wszystkich reprezentacji do zapoznania się z bogatą, najstarszą europejską kulturą. Dla Greków była to natomiast możliwość lepszego poznania osób z niepełnosprawnością intelektualną.
    Sportowcy w Atenach dzielnie brali udział w sportowych zmaganiach i zdobywali medale. Gdy danego dnia nie mieli rozgrywek, uczestniczyli w badaniach programu Zdrowi Sportowcy oraz spędzali czas w Wiosce Olimpiad Specjalnych. W Wiosce mieli do dyspozycji namioty, w których grali w różne gry, bawili się, ćwiczyli lub tańczyli. Każdego dnia tematem miasteczka był inny kontynent i mogli wtedy dowiedzieć się coś o jego kulturze i zjeść tradycyjne przysmaki z danego regionu.4 lipca zakończyła się rywalizacja na XIII Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych. Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska liczyła 112 osób, w tym 85 sportowców. W sumie zdobyli oni 87 medali: 29 złotych, 30 srebrnych i 28 brązowych. Na stadionie Panathinaikon odbyła się Ceremonia Zamknięcia Igrzysk. Następnego dnia, 5 lipca, polska ekipa wylądowała w Warszawie.Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych były szczególnym wydarzeniem i świętem, były okazją do spotkania sportowców, trenerów i osób działających w ruchu Special Olympics z całego świata. Wspólny wysiłek ludzi różniących się pod względem płci, wieku, religii i narodowości to najlepsza droga, by dostrzec podstawową jedność wszystkich ludzi. Zmagania zawodników były też okazją do zwrócenia uwagi na akceptację społeczną osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Autor G.Grys
Ateny01Ateny02Ateny03 Ateny04
Ateny05Ateny06-DominikaAteny07Ateny08
Ateny09 Ateny10Ateny11

DOMINIKA BIAŁA w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale.
   
        Mieszkanka Przyczyny Górnej jest uczennicą pierwszej klasy  Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym we Wschowie w dniach 04 – 08 kwietnia 2011r. przebywała w Spale na obozie przygotowawczym do XIII Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Grecji. Igrzyska odbędą się w dniach 18.06. – 05.07. 2011r. w Atenach. Zmagania zawodników będą dobrą okazją do zwrócenia uwagi na akceptację społeczną osób niepełnosprawnych umysłowo.

        Komisja Sportowa, Komitetu Krajowego w dniu 07 stycznia 2011 roku ustaliła skład Reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska- Dominika będzie startowała w dyscyplinie indywidualnej - badmintonie singlu i deblu. Przygotowania w Ośrodku Olimpijskim polegały na doskonaleniu techniki i taktyki gry oraz integracji zawodników z innych województw kraju.  Oprócz zmagań sportowych podczas obozu odbyły się również zajęcia pozasportowe m.in. program Zdrowi Sportowcy, zajęcia na basenie. Nasza zawodniczka na dzień dzisiejszy jest jedyną z województwa lubuskiego w składzie reprezentacji Polski.

    Życzymy Dominice udanego startu oraz miłych wrażeń z pobytu w Atenach.
Autor: G.Grys    
DOMINIKA BIAŁA w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale.DOMINIKA BIAŁA w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale.ELIOS logo
Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2010
Warszawa, 18-24 września 2010 roku


                            ZŁOTO I BRĄZ W TENISIE STOŁOWYM
 
    Elżbieta Biała mieszkanka Przyczyny Górnej, siostra Dominiki, zawodniczka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego brała udział w V Europejskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, które odbywały się od 18 do 24 września 2010 roku w Warszawie. Rywalizując z tenisistkami Europy, na I miejscu uplasowała się w singlu i na III miejscu w deblu.
    Ela do Igrzysk przygotowywała się na zajęciach poza lekcyjnych oraz na obozie sportowym w Spale. Na sukces pracowała bardzo ciężko, wiedziała, że wyjazd do Warszawy, to nie tylko wycieczka, ale wysiłek fizyczny i stres podczas rywalizacji sportowej.  Wrażeń z podróży co nie miara. Prawie wszystkie wydarzenia związane z wyjazdem, działy się w jej życiu po raz pierwszy: mieszkanie w hotelu z obcokrajowcami, własne pieniądze na drobne wydatki, możliwość poznania stolicy Polski, nowe międzynarodowe przyjaźnie. „Było super” mówi dwukrotna medalistka Igrzysk. Cieszy się i jest duma z tego, że mogła reprezentować kraj na zawodach międzynarodowych.

                                                                                                                                                          Autor: G.Grys
             
debelElżbieta Białaekipa tenisa stolowego z trenerami
1 miejsce single Jolanta Kwasniewska i ekipa tenisa stolowegoZłote tenisistki
                                                                                      


© 2014 by C&C